Co zabrać do pracy w podróży? Lista rzeczy

Pakowanie - zdjęcie tytułowe co zabrać do pracy w podróży

Dzisiaj dzielę się listą rzeczy, które warto zabrać do pracy w podróży. Niektóre z tych przedmiotów nie raz ratowały mi życie 😀

Celowo pomijam tu rzeczy oczywiste jak ubrania czy plecak. Takie artykuły bez problemu znajdziesz na blogach podróżniczych 😉 W tym poście wymieniam rzeczy, które okazały się bardzo przydatne podczas moich podróży, a o których niekoniecznie pomyślałem przed wyjazdem po raz pierwszy.

Wymienione tutaj rzeczy możesz też pobrać w formie checklisty 😉

Laptop z międzynarodową gwarancją

Na początek jednak najbardziej oczywisty przedmiot i podstawa naszej pracy – laptop 😉 Jako, że najprawdopodobniej jesteś programist(k)ą, pominę kwestie techniczne. Każdy ma swoje preferencje i wymagania. Wspomnę tylko, że ja w lapku bardzo cenię wagę – każde 100g mniej jest na wagę złota. Szczególnie jeśli tak jak ja podróżujesz z plecakiem.

Chcę jednak zwrócić uwagę na mniej oczywistą sprawę, jaką jest międzynarodowa gwarancja. Od początku swojego nomadowego życia pracuję na laptopie marki Asus. Pod koniec 2020 r. postanowiłem oddać go do serwisu gwarancyjnego we Włoszech (psuło się kilka rzeczy). Niestety dużym problemem okazał się brak możliwości odesłania laptopa z serwisu do innego kraju. Naprawa trwała prawie 5 tygodni (mimo zapewnień serwisu, że zajmie nie więcej niż 5-7 dni roboczych) i dosłownie na ostatnią chwilę przed przenosinami na Maltę udało mi się odzyskać sprzęt. Przed zakupem polecam więc bardzo dobry research warunków międzynarodowej gwarancji.

Podstawka pod lapka

Gdybym miał wybrać jedną rzecz, którą warto zabrać do pracy w podróży, na pewno byłaby to podstawka pod laptopa. W zeszłym roku odkryłem podstawkę Nexstand K2, która ogromnie podniosła komfort mojej pracy. Razem z wysyłką kosztuje ok. 40EUR i była to jedna z moich lepszych inwestycji 2020 roku. Podstawka pozwala umieścić laptopa w taki sposób, żeby górna krawędź ekranu znajdowała się na wysokości oczu. Jak twierdzi ZdrowyProgramista, za taką postawę kręgosłup nam podziękuje 😉 Dodatkowo podstawka jest bardzo mała i bez problemu mieści się w plecaku.

Zewnętrzna mysz i klawiatura

Jeśli pracujesz z podstawką pod laptopa, zewnętrzna mysz i klawiatura będą konieczne. Tylko wtedy Twoja postawa będzie prawidłowa. Dodam też, że – przynajmniej dla mnie – dużo wygodniej koduje się z wykorzystaniem myszy i klawiatury „z prawdziwego zdarzenia” 😉

Jako mysz mogę polecić cokolwiek ze stajni Logitecha – nie zawodzą mnie od lat. Jeśli rozglądasz się za klawiaturą, do pracy w podróży polecam zabrać Penclic KB3. Zrobiłem dość dobry research w tym kierunku oraz przetestowałem kilka innych klawiatur. Ta jest świetnie wykonana, ma bardzo przyjemny, wyczuwalny skok klawiszy i jest naprawdę malutka.

Przedłużacz

Totalny life-saver! Bez tego ani rusz 😃 Od początku podróży po świecie zawsze mamy ze sobą przedłużacz na 3 gniazdka. Jest niezastąpiony w wielu sytuacjach, np. braku odpowiedniej liczby gniazdek w pokoju. W wynajmowanych mieszkaniach często zdarza się, że gniazdka nie ma w okolicy stołu, przy którym pracuję. Przedłużacz robi wtedy mega robotę 😉

Kabel sieciowy

W wynajmowanych mieszkaniach do Internetu łączysz się przez WiFi. Routery są często kiepskie i okazuję się słabym punktem. W większości przypadków mamy dostęp do samego routera, warto więc zaopatrzyć się w kabel sieciowy – mi nie raz ratował spotkania wideo 😀 Polecam kabel o długości co najmniej 2 metrów, na wypadek gdyby router zamontowany był w dziwnym miejscu 😉

Smartfon dual SIM

Tak jak wspominałem w artykule na temat zdalnego prowadzenia firmy, w podróży być dostępnym pod polskim numerem telefonu. W kraju, w którym aktualnie mieszkasz, opłaca się kupować karty lokalnych operatorów. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj smartfon obsługujący dwie karty SIM. Dzięki temu jesteś cały czas dostępny(a) pod polskim numerem, a Internet mobilny masz od lokalnego operatora 😉

Słuchawki z mikrofonem

Mam tutaj na myśli słuchawki z mikrofonem wbudowanym w przewód (z mojego doświadczenia słuchawki bezprzewodowe mają dość słabe mikrofony). Mogą to być nawet słuchawki dołączone do zestawu ze smartfonem. Taki wbudowany mikrofon zbiera dźwięk tylko w okolicy mikrofonu. Jest to szalenie przydatne, gdy okazuje się, że obok Twojego mieszkania są właśnie prowadzone prace remontowe. U mnie dziwnym trafem zdarza się tak w co drugim mieszkaniu (pozdrawiam kolegów z zespołu 😂). Przyda się też do przeprowadzania rozmów w kawiarni z głośną muzyką. Wbudowany w słuchawki mikrofon jest wtedy wybawieniem!

Faktury z numerami seryjnymi

Nie zapomnij zabrać ze sobą faktur za posiadane sprzęty wraz z numerami seryjnymi każdego z urządzeń. Chcąc oddać swojego laptopa do naprawy gwarancyjnej Asus na Malcie, serwis nie chciał zaakceptować mojej faktury, ponieważ nie było na niej numeru seryjnego laptopa. Dopiero po telefonie do sprzedawcy (X-KOM) otrzymałem od niego pismo potwierdzające, że w ramach faktury X kupiłem laptopa z numerem seryjnym Y.

Jeśli na Twojej fakturze za sprzęt (laptop, smartfon czy cokolwiek innego, co jest na gwarancji) również nie ma numeru seryjnego, zwróć się do sprzedawcy. Prześle Ci skorygowaną fakturę albo podobne pismo do tego, które otrzymałem z X-KOM. Takie faktury polecam trzymać w chmurze oraz zabrać ze sobą po jednym wydrukowanym egzemplarzu (serwis może wymagać papierowej wersji).

To już wszystko, co moim zdaniem warto zabrać do pracy w podróży. Są to rzeczy, o których sam chciałbym wiedzieć przed pierwszym wyjazdem 😉 Jeśli dorzucił(a)byś coś do tej listy – daj koniecznie znać w komentarzu!

Jeśli chcesz, możesz pobrać listę rzeczy do zabrania w podróż w formie checklisty.

Programista, cyfrowy nomada od 2019 r. Autor bloga programistawpodrozy.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments