Jak i gdzie szukać pracy zdalnej dla programisty?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy zdalnej dla programisty, dobrze trafiłeś(aś) 😉 W tym krótkim artykule podpowiadam, jak szukać pracy zdalnej dla software developera. Najpierw przedstawiam kilka porad, które mogą pomóc Ci znaleźć pierwszą pracę bez biura. Następnie wskazuję kilka sprawdzonych miejsc, w których możesz szukać pracy zdalnej.

Zanim zaczniesz – kilka porad

Zanim zaczniesz szukać pierwszej pracy zdalnej, warto zadbać o kilka rzeczy, które mogą Ci to ułatwić.

Załóż bloga 😉

Bardzo zachęcam Cię do prowadzenia bloga programistycznego. Możesz na nim dokumentować ścieżkę swojej nauki. Udało Ci się rozwiązać nurtujący problem w pracy? Świetnie – napisz o tym krótki post. Zainteresowała Cię nowa technologia? Super – pochwal się o tym na blogu, napisz, jakie masz przemyślenia na temat tej technologii.

Ale zaraz, po co mi blog do znalezienia pracy zdalnej? 🤔 Blog jest świetnym miejscem do zaprezentowania swojej wiedzy i doświadczenia. Pracodawca na pewno bardziej zainteresuje się Twoją kandydaturą, jeśli zobaczy, że prowadzisz bloga. Jest to świetny sposób na pokazanie swoich zainteresowań i umiejętności, szczególnie dla osób początkujących bez pokaźnego doświadczenia.

Umiejętność zwięzłego i jasnego wyrażania myśli jest bardzo ważna w pracy zdalnej. Pracodawca na pewno doceni fakt, że rozwijasz umiejętności pisarskie na swoim blogu 😉

Nie zapomnij dodać na swojej stronie zakładki „O mnie” lub „Kontakt”, gdzie podasz namiary na Twoje profile społecznościowe oraz możliwości kontaktu z Tobą 😉

Wrzuć kod na GitHuba

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy zdalnej dla programisty, to na pewno napisałeś(aś) już w swoim życiu jakiś kod. Warto założyć konto na GitHubie i publikować tam kod swoich pet-projektów czy nawet zadania z tutoriali/szkoleń. Będzie to coś, co możesz wpisać do CV albo podlinkować na LinkedIn (więcej o tym niżej).

Zadbaj o swój profil LinkedIn

Konto na portalu LinkedIn warto posiadać już od samego początku swojej programistycznej „kariery”. W zasadzie możesz je założyć nawet wcześniej, w trakcie studiów czy nauki programowania. Uzupełnij swój profil, podaj namiary na bloga 😉 i inne social media. Jeśli masz jakieś własne projekty, również dodaj linki do GitHuba czy strony projektu. Przyjmuj zaproszenia do sieci kontaktów od rekruterów czy innych specjalistów z branży. A po co nam konto na LinkedIn w poszukiwaniu pracy zdalnej? Wyjaśniam w dalszej części wpisu 😉

Poznaj zasady pracy zdalnej

Dla Twojego zdalnego pracodawcy może być istotne, czy wcześniej pracowałeś(aś) już zdalnie. Jeśli tak, to świetnie. W przeciwnym wypadku warto na takie pytanie odpowiedzieć, że nie, ale znasz reguły i sposoby organizacji pracy zdalnej. Dowiedz się, czym jest komunikacja asynchroniczna. Zastanów się, w jaki sposób zorganizujesz swój dzień w pracy zdalnej, aby pozostawać produktywnym. Fajnie by było, żebyś umiał(a) powiedzieć pracodawcy, jak zamierzasz organizować swój zdalny dzień pracy. Rozeznaj się w komunikatorach używanych w pracy na odległość (Skype, Slack, Microsoft Teams, Google Hangouts, Zoom).

Gdzie szukać pracy zdalnej?

Poniżej przedstawiam kilka miejsc, w których według mnie warto szukać pracy zdalnej dla programisty.

LinkedIn

Tak jak ustaliliśmy wcześniej, konto na LinkedIn warto mieć i rozwijać już od początku życia zawodowego.

Posiadam konto na LinkedIn, odkąd zacząłem pracę jako programista. Z moich obserwacji wynika, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy (czyli w okresie pandemii), liczba ofert pracy zdalnej, które dostaję, wzrosła kilkukrotnie. Kiedyś ciężko było otrzymać ofertę pracy w 100% zdalnej na stałe, bez konieczności wizyt w biurze. Dzisiaj większość ofert, które otrzymuję (czasem nawet kilka dziennie), pozwala na taki tryb pracy. Pracodawcy dostosowują się do obecnej sytuacji na świecie – czemu miał(a)byś tego nie wykorzystać? 😉

Gdy zdecydujesz się szukać pracy zdalnej, zamieść na portalu post ze swoimi wymaganiami. Jeśli dobrze przygotowałeś(aś) swój profil zgodnie z poradami w poprzedniej sekcji, na pewno odezwie się do Ciebie wielu rekruterów z ciekawymi ofertami pracy.

Grupy na Facebooku

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy zdalnej, nie zapomnij o grupach na FB 😉 Właśnie w taki sposób znalazłem swoją pierwszą pracę zdalną. Zobaczyłem ogłoszenie w tej grupie, zamieszczone przez jednego z wynajętych przez firmę rekruterów. Wysłałem CV i po kilku dniach byłem już na rozmowie rekrutacyjnej.

Oczywiście unikaj grup ze scamowymi nazwami jak „Pracuj z dowolnego miejsca za 1000 PLN dziennie” 😃

Sprawdź grupy PRACA ZDALNA IT oraz Remote Jobs IT – zdalny programista – zlecenia i oferty pracy.

Portale freelancerskie

Zdalne zlecenia, a czasem nawet oferty stałej pracy dla programistów, można znaleźć na portalach dla freelancerów. Ich głównym założeniem jest połączenie pracodawców z usługodawcami w celu realizacji małych lub średnich zleceń. Na portalu zbierasz opinie i budujesz wizerunek eksperta, co pozwala łatwiej znajdować kolejne oferty.

Plusem portali dla freelancerów jest założenie, że oferowane zlecenia realizowane są zdalnie i prawie zawsze asynchronicznie. Minusem są prowizje, które pobierają takie serwisy. Da się tam jednak znaleźć zlecenia za zagraniczne stawki, które często są wyższe niż polskie. Z drugiej strony trzeba liczyć się z dużą konkurencją, co może wpływać na zaniżanie stawek.

Najpopularniejszymi portalami z wieloma ofertami pracy zdalnej dla programistów są UpWork oraz Freelancer.com.

Agencje pracy IT

Możesz też spróbować uderzyć bezpośrednio do agencji, które zajmują się rekrutacją programistów do pracy zdalnej. Nawet jeśli na ich stronach nie jest publicznie ogłoszona żadna rekrutacja. Najpopularniejszymi „kontraktowniami” tego typu są SII oraz IT Kontrakt.

Klasyczne portale z ofertami pracy

Warto też przejrzeć oferty na klasycznych portalach z ofertami pracy. Wiele ofert dla programistów znajdziesz na:

Bonus: o co zapytać zdalnego pracodawcę?

Na koniec część bonusowa. Gdziekolwiek nie szukasz pracy zdalnej, pamiętaj, aby zapytać potencjalnego pracodawcę o:

  • możliwość pracy zdalnej bez konieczności wizyt w biurze. Małe niedopowiedzenie może spowodować, że firma będzie wymagała wizyty w jej siedzibie np. raz czy dwa razy w roku (to częsta praktyka). Upewnij się, że to jest dla Ciebie OK
  • komunikację asynchroniczną. Czy problemem nie będzie praca z różnych stref czasowych? Przez ile godzin dziennie (jeśli w ogóle) musisz być dostępny(a) w godzinach pracy w strefie czasowej klienta lub zespołu? Od odpowiedzi na te pytania może zależeć, w jakich częściach świata będziesz mógł/mogła mieszkać
  • formę współpracy i urlop. Najlepszą formą współpracy dla cyfrowego nomady – a na pewno lepszą niż umowa o pracę – będzie B2B (z różnych względów, o których porozmawiamy kiedy indziej). Jeśli zdecydujesz się na taką współpracę, nie zapomnij dogadać kwestii dni urlopowych. Pamiętaj także o dobrej organizacji prowadzenia firmy w podróży
  • możliwość pracy offline. W podróży często zdarza się, że nie masz dostępu do Internetu. Dopytaj, czy środowisko programistyczne pozwoli Ci pracować lokalnie, bez konieczności połączenia z Internetem.

Mam nadzieję, że porady zawarte w tym wpisie są dla Ciebie pomocne. Jeśli masz jakieś inne porady dotyczące szukania pracy zdalnej dla programisty albo chcesz się podzielić swoją historią znalezienia zdalnej pracy – daj znać w komentarzu!

Programista, cyfrowy nomada od 2019 r. Autor bloga programistawpodrozy.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments