Dziś chciałbym poruszyć temat, który od dłuższego czasu chodzi mi po głowie. Jest nim praca zdalna dla programisty juniora. Czy to na pewno dobry pomysł? Czy praca zdalna wypali w przypadku początkującego programisty?
Jak to było u mnie
Kiedy zaczynałem pracować jako programista, przez 4 lata pracowałem stacjonarnie. Wprawdzie komunikacja z zespołem zarządzania projektem była w większości zdalna (znajdowali się w innym kraju), miałem dostępnych mentorów „na miejscu”. W każdej chwili mogłem zapytać o poradę czy rozwiązanie problemu. Często siedziałem też z kimś przy moim kompie i programowaliśmy w parze.
Bardzo interesujące były też liczne rozmowy przy kawie, urodzinowym cieście czy w firmowej kuchni. Takie spotkania pozwalają poznać smaczki i niuanse świata IT. Programiści wymieniają się codziennymi zmaganiami czy branżowymi żartami.
Z perspektywy czasu wydaje mi się, że super było zacząć od pracy w biurze. Zastanówmy się jednak, czy tego wszystkiego nie da się ogarnąć zdalnie? Czy praca zdalna dla juniora ma sens? Czy da się wdrożyć do świata IT, od początku pracując zdalnie?
Praca zdalna vs biuro
Przeczytałem ostatnio artykuł dla blogu bedeprogramistka.pl właśnie w temacie pracy zdalnej dla początkującego programisty. Autorka stwierdziła, że praca zdalna nigdy nie zastąpi rozmów w cztery oczy. Natalia twierdzi, że praca zdalna źle wpływa na komunikację z zespołem:
Praca zdalna zabiera Ci możliwość budowania bezpośredniej więzi z zespołem, którą dają ci wspólne papierosy, kawy, herbaty czy wspólne narzekania na niedziałający kod.
Osobiście nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Moim zdaniem brak poczucia więzi z zespołem jest problemem zespołu i organizacji jego pracy. Sam fakt pracowania zdalnie nie wpływa na jakość komunikacji, jeżeli się o nią odpowiednio zadba 😉
Zgadzam się natomiast z tym, że komunikacja w zdalnym zespole wygląda inaczej. Dobra komunikacja zdalna nie jest łatwa do zorganizowania. Szczególnie problematyczne jest to w zespołach, gdzie część osób pracuje stacjonarnie, a część zdalnie.
Co zmienia pandemia?
Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt w dyskusji praca zdalna vs biuro. Pandemia, która bardzo dużo w tej kwestii zmieniła. Wiele firm, które wcześniej pracowały z biura, przerzuciło się teraz na pracę zdalną. Czasami są to zmiany wymuszane regulacjami wprowadzanymi w danym kraju w związku z pandemią. Nie zmienia to jednak faktu, że pracy zdalnej jest coraz więcej, a w wielu przypadkach rozpoczęcie swojej pierwszej programistycznej pracy może być dla Ciebie możliwe tylko zdalnie.
W związku z tym zastanawiam się, czy twierdzenie, że „smaczki IT poznaje się przy kawie” nadal ma rację bytu? Może praca głównie zdalna to nasz „nowa normalność”? Być może w niedalekiej przyszłości to właśnie osoby z doświadczeniem w pracy zdalnej będą bardziej pożądane przez pracodawców? Moim zdaniem warto jak najszybciej zainteresować się tematem pracy i komunikacji zdalnej, żeby nie obudzić się z ręką w nocniku 😉
Jaka firma na pierwszą pracę zdalną?
Jeśli postanowisz spróbować zacząć karierę programistyczną od pracy zdalnej, znajdź firmę, która pracuje w 100% zdalnie. Bardzo ważne jest to, żeby Twój przyszły zespół miał doświadczenie w pracy spoza biura. Daje to większą szansę, że firma dopracowała proces onboardingu nowych pracowników. A co ważniejsze – był on wcześniej testowany na innych programistach 😉
Zapytaj pracodawcy, jak wygląda wprowadzania juniora do pracy. Czy jest jakiś pakiet szkoleń? Czy będziesz mógł/mogła w dowolnej chwili zadawać pytania? Czy będzie do Ciebie przypisany na stałe mentor i w jakich godzinach/w jakim wymiarze czasu będzie dla Ciebie dostępny(a)?
Jeśli zobaczysz, że firma nie ma do końca pomysłu na Twój onboarding, poszukaj innej oferty.
Naucz się zdalnej komunikacji
Przed pierwszą rozmową rekrutacyjną naucz się zasad zdalnej komunikacji. Nastaw się na komunikację asynchroniczną – chodzi o to, żebyś nie oczekiwał(a) odpowiedzi od kolegów od razu po zadaniu pytania na komunikatorze. Zdalni pracownicy mogą być dostępni w różnych godzinach albo nawet przebywać w różnych strefach czasowych. Musisz być przygotowany(a) na to, że odpowiedź dostaniesz po kilku godzinach. Albo kolejnego dnia.
Pamiętaj o tym, żeby w komunikacji z zespołem jak najczęściej (najlepiej zawsze) używać kanałów publicznych. Chodzi o to, żeby jak najmniej rozmów prowadzić w wiadomościach prywatnych. Wykorzystuj do tego publiczny kanał na Slacku, Skype czy innym komunikatorze, którego będziecie używać. Publiczna komunikacja powoduje, że przepływ wiedzy w zespole jest dużo lepszy. Jako junior, nie będziesz się czuć pominięty(a) w teamowych dyskusjach 🙂
Jeśli reszta zespołu będzie narzekać, że spamujesz, załóż swój własny kanał/grupę i zaproś tam wszystkich członków zespołu albo przynajmniej swojego mentora. Powiedz im, że mogą wyciszyć powiadomienia z Twojego czatu jeśli nie są zainteresowani. Zobaczysz, że z czasem Twój zespół zacznie doceniać zalety publicznego komunikowania się. Twój prywatny kanał będzie też fajnym miejscem dla mentora, który będzie miał wgląd na problemy, z którymi się na bieżąco zmagasz.
Dbaj również o to, żeby zawsze mieć zaplanowane zadania na kilka dni do przodu. Ułóż z mentorem plan wdrażania do nowej pracy. Zawsze upewniaj się, że dzień wcześniej wiesz już, co będziesz robić jutro.
Co z biurem?
Mimo tego, co napisałem powyżej, jeśli sytuacja na świecie na to pozwala, a Ty masz możliwość zacząć karierę programisty od pracy w biurze, to właśnie tę drogę Ci polecam. Znajdź pracę stacjonarną, popracuj tam chociaż kilka/kilkanaście miesięcy. Poznaj ludzi, zadawaj im jak najwięcej pytań. Czerp wiedzę od bardziej doświadczonych współpracowników. W międzyczasie edukuj się w temacie zdalnej pracy i komunikacji. Jak nabierzesz doświadczenia i pewności siebie, możesz zacząć rozglądać się za pracą zdalną.
Ostateczna odpowiedź – zdalnie czy stacjonarnie dla juniora?
Podsumowując, na pewno da się zacząć karierę programisty od pracy zdalnej. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie wiele firm przerzuciło się na pracę spoza biura podczas pandemii. Praca w biurze daje jednak wiele zalet i polecam zacząć od niej, jeśli to możliwe. Jeśli nie jesteś pewny(a), warto po prostu spróbować. Zawsze możesz znaleźć pracę zdalną i spróbować podziałać w ten sposób. Jeśli po kilku tygodniach czy miesiącach taki sposób pracy nie będzie Ci odpowiadał, zrezygnuj i poszukaj pracy stacjonarnej. Jako powód rozstania podasz po prostu nieodpowiadającą Ci formę pracy zdalnej.
Mimo wszystko uważam, że na którymś etapie kariery warto spróbować i nauczyć się pracować zdalnie. Gdy nadejdzie kolejna pandemia albo inna dziwna sytuacja na świecie, nie będziesz zaskoczony(a) 😉